•

PROJEKT ČITATEĽSKÁ, MATEMATICKÁ A PRÍRODOVEDNÁ GRAMOTNOSŤ V ZÁKLADNEJ ŠKOLE ŠTEFANA NÁHALKU – LIPTOVSKÁ TEPLIČKA

Od januára 2020 sa na našej škole realizuje  projekt Čitateľská, matematická a prírodovedná gramotnosť v základnej škole Štefana Náhalku – Liptovská Teplička. Jeho cieľom je zvýšiť inkluzívnosť a rovnaký prístup ku vzdelaniu a zlepšiť výsledky a kompetencie žiakov v oblasti čitateľskej, matematickej, prírodovednej a finančnej gramotnosti.

V školskom roku 2020/2021 i v školskom roku 2021/2022 pribudli žiakom v rozvrhu hodín nové samostatné vyučovacie predmety v počte jedna hodina týždenne. Tretiaci, piataci a ôsmaci sa vzdelávali v predmete čitateľská gramotnosť, šiestaci a druháci v predmete matematická gramotnosť, žiaci nultého ročníka a siedmaci v predmete prírodovedná gramotnosť,  štvrtáci a deviataci v predmete finančná gramotnosť. Žiaci nadobudli nové vedomosti, schopnosti a zručnosti, ktoré  by im mali pomôcť v bežnom živote v súčasnosti i v budúcej kvalite života.

Vyučujúce jednotlivých predmetov vytvorili pre každý z vyššie spomenutých predmetov učebné osnovy, ktoré vychádzali z motta „Učíme pre život“. Zároveň absolvovali  vzdelávanie v počte 150 hodín pod vedením skúsených lektorov Mgr. Tibora Hujdiča, Ing. Mgr. Martina Hriňáka a PaedDr. Beáty Taylorovej PhD. Vzdelávanie prebiehalo z dôvodu epidemiologickej situácie spojenej s ochorením COVID-19 hlavne v priestoroch našej školy. Jedno z podujatí, ktoré malo 3-dňový pobytový charakter,  sa uskutočnilo v priestoroch penziónu Larion v Kráľovej Lehote.  Jednotlivé vzdelávania boli zamerané na podporu rozvoja kľúčových kompetencií pedagogických zamestnancov v oblasti čitateľskej, matematickej, finančnej a prírodovednej gramotnosti, vrátane oblasti jazykových a IKT zručnosti. Vedomosti a zručnosti, ktoré pedagógovia zapojení do projektu získali, využívali pri vyučovaní vyššie spomínaných predmetov a je veľký predpoklad, že ich budú využívať pri vzdelávaní žiakov v rámci prierezových tém v jednotlivých predmetoch aj naďalej.

Pedagógovia zapojení do projektu vytvorili pre žiakov vzdelávacie materiály rozvíjajúce jednotlivé gramotnosti formou pracovných listov, prezentácií a tiež pracovný zošit na matematickú gramotnosť. Tieto výučbové materiály nájdu svoje uplatnenie a  využitie vo výchovno-vzdelávacom procese i po skončení projektu. Súčasťou samotného projektu je aj zakúpenie materiálneho a technického vybavenia pre realizáciu a skvalitnenie jednotlivých vyučovacích hodín čitateľskej, matematickej, prírodovednej a finančnej gramotnosti.

Projekt umožnil podporu motivačných aktivít výrazne podporujúcich prosociálne správanie žiakov a využívanie nových, inovatívnych foriem práce. Zvyšovaním kompetencií jednotlivých gramotností projekt napomáha žiakom aj v ich následnom uplatnení v rámci ďalšieho vzdelávania a na trhu práce.

Materiály na vzdelávanie - ukážka materiálov

Finančná gramotnosť 1  <<< klik

Finančná gramotnosť 2  <<< klik

Finančná gramotnosť 3  <<< klik

Finančná gramotnosť 4  <<< klik

Matematická gramotnosť 1  <<< klik

Matematická gramotnosť 2  <<< klik

Prírodovedná gramotnosť 1  <<< klik

Prírodovedná gramotnosť 2  <<< klik

Prírodovedná gramotnosť 3  <<< klik

Čitateľská gramotnosť 1  <<< klik

Čitateľská gramotnosť 2  <<< klik

Čitateľská gramotnosť 3  <<< klik

Čitateľská gramotnosť 4  <<< klik

Čitateľská gramotnosť 5  <<< klik

Vyučovacie hodiny

Vzdelávanie pedagógov

• Projekt podporuje vzdelávanie extra hodinami navyše v súlade so zameraním výzvy.

Špecifický cieľ: Zvýšiť inkluzívnosť a rovnaký prístup ku kvalitnému vzdelávaniu a zlepšiť výsledky a kompetencie detí a žiakov.

Doba realizácie projektu: od 01/2020 do 12/2021.

Výška poskytnutého NFP: do 78 753,31 eur.